How Much Do Riding Lessons Cost?


There are so many different types of riding lessons out there in all different disciplines. You can find riding lessons for barrel racing, jumping, saddle seat, western pleasure, hunt seat, and more! But how much do these lessons cost on average? Do different disciplines cost more? This is all about the cost of riding lessons!

What Is The Average Cost Of Riding Lessons Overall?

On average, regardless of the riding discipline, horseback riding lessons cost between $60 and $100 (US Dollars) on average for a one-hour lesson. Some riding lessons will even cost this amount and not even be for an entire hour long. The cost of the riding lesson depends on the duration of the lesson, the discipline of riding, the experience level of the rider, and the experience of the trainer or riding instructor.

What Are The Different Disciplines To Take Riding Lessons In?

You can take riding lessons in virtually every single discipline of riding in the world. To get an idea of how big the variety of lessons is, some of the disciplines that offer lessons include:

  • Vaulting
  • Trick Riding
  • Polo
  • Show Jumping
  • Cross Country
  • Dressage
  • Driving
  • Hunt Seat
  • Western Pleasure
  • Saddle Seat
  • General Riding
  • Trail Riding
  • Roping
  • Barrel Racing
  • Reining
  • Cutting
  • Eventing
  • Endurance

What Disciplines Have The Most Expensive Riding Lessons?

Some of the most expensive riding lessons come from higher levels of competition and more dangerous sports. Some of the disciplines where lessons cost the most include:

  • Showjumping
  • Trick Riding
  • Vaulting
  • Eventing
  • Dressage
  • Saddle Seat
  • Reining
  • Cutting

Are Group Lessons Cheaper Than Private Lessons?

Typically yes. Because a riding instructor is not putting their entire attention on a rider at a time, the lesson is usually of lower quality. Not only this, but the riding instructor is making more money in the same amount of time, so they can afford to make the lesson cheaper for the participants.

Group lessons can include any number of riders. Some even can have 8 riders at a time (this number is mainly seen at a riding school).

Can I Buy Several Lessons At Once In A Package?

Yes! Many riding facilities will offer riding lesson packages that you can buy. These packages will usually include anywhere from 4 to 10 riding lessons. Typically, if you buy a package of riding lessons, the price of the lessons is reduced because you are committed to several lessons.

When I give riding lessons, I will sell a package of four lessons and reduce the price of the riding lessons by $10 each. This way people are more likely to commit to more lessons!

Is It Cheaper To Take Lessons At A Backyard Operation Or A Horse Facility?

Typically it is a lot cheaper to take riding lessons out of a backyard operation rather than an actual riding facility. This is likely because the backyard operations are just doing it for extra cash while horse facilities are a working business that needs more income to support the horses, cover business expenses, and pay their employees.

The thing to consider however is that if you pay more to take lessons at an actual riding facility, you are likely paying for better quality lessons in a professional environment.

Hailey Johnson

Horses have been my passion ever since I can remember. At school, I was known as that weird horse girl, and I would read horse encyclopedias for fun. Over the years since those days, I have only learned more. My experiences with horses of a variety of breeds have taught me a lot. Now I want to share what I know with you!

Recent Posts